DziałaMy! Wawer

Wróć

Pomóż jadłodajni

Osrodek Socjoterapeutyczny Osrodek Socjoterapeutyczny  •  17-12-2019  •    Brak komentarzy

Kod wniosku: CONSUL-2019-12-30

Grudzień to trudny czas. Wszyscy biegamy za uporządkowaniem spraw przed świętami i końcem roku. Czy zdążyliśmy zrobić coś dla drugiego człowieka? Ostatnia szansa!!!

Tytuł zbiórki: Pomóż przetrwać grudzień Jadłodajni dla bezdomnych w Wawrze!

 

Opis zbiórki

 

W naszej jadłodajni grudzień to czas radosnych świąt i wzajemnej życzliwości, ale też okres większych potrzeb żywieniowych, wzmożonych godzin pracy i coraz cięższych przypadków do zaopiekowania. Tegoroczny grudzień to naprawdę trudny miesiąc pod tym względem! Nie narzekamy, bo kochamy to co robimy.

Nasza działalność jest uzależniona od liczby posiłków, którą przygotowujemy dla najbardziej potrzebujących bezdomnych z terenu Wawra i okolic. Okazuje się, że w tym roku po prostu pomogliśmy zbyt wielu osobom. Nigdy nie odmawiamy pomocy i ciepłego posiłku, ale w efekcie tego korzystamy ze środków, które przeznaczone były na transport, wynagrodzenia czy utrzymanie budynku.

W grudniu nie mamy już pieniędzy na koncie, żeby opłacić trzy najważniejsze osoby, bez których jadłodajnia w ogóle nie wydawałaby posiłków.  Które codziennie pracują na cały etat za najniższą krajową. Chodzi o nasze dwie kucharki i kierowcę, którzy codziennie przejmują dary jedzeniowe od firm z całej Warszawy, obrabiają je, przygotowują posiłki i wydają je bezdomnym, którzy korzystają z naszej pomocy. Do tego sprzątają cały obiekt, dbają o jego przyjazność, rozmawiają z bezdomnymi, bo nasze wsparcie nie kończy się tylko na posiłku. Brak tych środków oznacza dla nas zakończenie funkcjonowania od stycznia.

Próbowaliśmy już dróg instytucjonalnych - nasza działalność jest wspierana dotacjami z Urzędu Dzielnicy Wawer, ale potrzeby w tym roku były większe niż zakładaliśmy na jego początku. Nie ma żadnej formalnej drogi wsparcia nas dodatkowo w grudniu. I my to rozumiemy, dlatego zwracamy się do Państwa o wsparcie. Mamy zaplanowaną kolejną transzę pomocy publicznej od końca stycznia, ale żeby dotrwać do tego czasu musimy poradzić sobie sami przez cały grudzień.

Na co wydamy pieniądze?

 

  • wynagrodzenie za grudzień (2500 zł z kosztami pracodawcy, 1634,14 na rękę dla dwóch wspaniałych kucharek, które co miesiąc przygotowują i wydają.
  • wynagrodzenie kierowcy za grudzień (2000 zł z kosztami pracodawcy, na rękę 1122,78 który co miesiąc wyjeżdża X km dowożąc dary jedzeniowe z całej Warszawy, z których przygotowuje posiłki dla bezdomnych

 

Łącznie nasze grudniowe potrzeby to 7000 zł - połowę tej kwoty zbieramy przez wewnętrzną zbiórkę wśród urzędników dzielnicy Wawer, połowę za pomocą portalu zrzutka.pl. To nasze i setki bezdomnych “być albo nie być”, dlatego postanowiliśmy szukać ratunku dwoma drogami.

 

Co oferujemy w zamian?

Każdy wpłacający otrzyma od nas drobny prezent - przygotowaliśmy z dziećmi, którymi opiekujemy się w ramach sąsiadującej z jadłodajnią świetlicy socjoterapeytycznej, masę prezentów: ręcznie robione kartki świąteczne, ceramiczne aniołki i figurki wykonane z gliny.

Wszyscy darczyńcy, którzy otworzą swoje serca i wesprą nas darowiznami otrzymają zaproszenie na specjalne spotkanie dziękczynne, na którym ugotujemy dla Was obiad :)

O nas

Jesteśmy wawerczykami! Możecie nas spotkać w Marysinie przy Azaliowej. Jadłodajnia funkcjonuje codziennie od poniedziałku do soboty. Bezdomni i skrajnie biedni mogą każdego dnia otrzymywać gorący posiłek, co dla wielu z nich jest szansą zwłaszcza na przeżycie zimy. Na niedzielę i dni świąteczne, kiedy jadłodajnia jest nieczynna bezdomni otrzymują suchy prowiant, który ułatwia im przeżycie kolejnego dnia.

Bezdomni otrzymują także według potrzeb, rzeczy codziennego użytku, które otrzymujemy od osób prywatnych wspierających naszą placówkę są to: kurtki, materace, ubrania, bielizna osobista. Każdy z przychodzących na posiłek może się wykąpać. Są do tego przystosowane łazienki.

Z posiłków korzysta średnio 100 osób dziennie, w okresie zimowym liczba ta zbliża się do 150. Osoby te pochodzą z Marysina, Rembertowa, Radości, Międzylesia, a także z Centrum. W około 30 przypadkach to ludzie bezdomni, osoby te nie mają gdzie mieszkać, ale nie chcą korzystać ze schronisk lub noclegowni, które im proponujemy. Posiłek, który spożywają w jadłodajni jest dla przeważającej większości jedynym ciepłym posiłkiem w ciągu całego dnia, co szczególnie ma znaczenie w zimowym czasie.

Przychodzą także całe rodziny ich status materialny jest prawie zerowy. Są to ludzie, którzy w ostatnim czasie stracili pracę i są w wieku, który utrudnia im znalezienie pracy nowej.

 

Zbiórkę organizujemy z pomocą projektu DziałaMy! Wawer, który stawia sobie za cel stworzenie dobrego klimatu i warunków do rozwijania wawerskiej pomysłowości poprzez:

  • budowanie współpracy między mieszkańcami, przedsiębiorcami, organizacjami na rzecz pomysłowości w dzielnicy
  • wzmacnianie kapitału społecznego, poszerzanie grona aktywistów, przyjaciół, ekspertów w dziedzinie pomysłowości w Wawrze

 

Wierzymy, że autentyczne zakorzenienie w takich wartościach, jak dialog, otwartość, zaufanie, kooperacja, solidność i współodpowiedzialności, a także dobrowolność oraz autonomia przyniesie oczekiwany rezultat. Więcej o DziałaMy! Wawer: https://dzialamy.wawer.warszawa.pl/

 

Pomóż przetrwać grudzień Jadłodajni dla bezdomnych w Wawrze!


Zaloguj się lub Zarejestruj się by zostawić komentarz.
Niniejszy pomysł ma żadnych powiadomień.
Nie ma zdefiniowanych wydarzeń
sponsors