DziałaMy! Wawer

Wróć

140 rocznicy Kolei Nadwiślańskiej

admin admin  •  24-10-2019  •    Brak komentarzy
21728519_1693589000674589_8184419393354945082_n.jpg
21728519_1693589000674589_8184419393354945082_n.jpg


Kod wniosku: CONSUL-2019-10-26

“140 rocznicy Kolei Nadwiślańskiej” to projekt mający na celu upamiętnienie rocznicy kolei związanej z tożsamością lokalną Wawra.

Główny cel

Celem projektu jest pogłębienie wśród mieszkańców Dzielnicy Wawer świadomości wydarzeń historycznych dotyczących Kolei Nadwiślańskiej i architektury z nią związanej, co przyczyni się do wzrostu poczucia tożsamości lokalnej.

Lider/Liderka/Grupa inicjatywna

Z pomysłu Andrzeja Rukowicza i we współpracy z Fundacją Stacja Kultury (Ewa Jaskólska).

Wykorzystane narzędzia

Inicjator pomysłu Andrzej Rukowicz współpracował już wcześniej z lokalnymi fundacjami, między innymi z Fundacją Stacja Kultury, przy podobnych projektach. To on odpowiadał za wizję wydarzenia oraz opracowanie części merytorycznej i zebranie osób do współpracy. O organizację wydarzenia i opracowanie części logistycznej zadbała doświadczona w tym zakresie Fundacja Stacja Kultury, czyli Ewa Jaskólska i Magdalena Mróz. Ich pomysłem było wnioskowanie o mały grant (10 000 złotych), który znały już wcześniej i o którego wnioskowały wiele razy w przeszłości.

Miejsce

Peron stacji PKP w Falenicy, spotkanie w Kinokawiarni Stacja Falenica

Działania

Głównym elementem wydarzenia była trwająca miesiąc wystawa obrazująca historię Kolei Nadwiślańskiej, ze szczególnym uwzględnieniem dworców i istniejących wiat. Wystawa miała miejsce na stacji PKP Falenica.

Drugim elementem było wydarzenie w Kinokawiarni Stacja Falenica moderowanym przez organizatora Andrzeja Rukowicza. Spotkanie poświęcone było historii kolei i architekturze dworców. Uczestnicy mieli okazję spotkać się z Wacławem Nowińskim, architektem, projektantem dworca w Wawrze, Andrzejem Brandtem, synem budowniczego wiat dworcowych oraz Zbigniewem Tucholskim, ekspertem ds. historii kolei.

Panel miał dwie części: krótszą poświęconą zespołowi stacyjnym Warszawa Wawer (1959-1961) z obecnością projektanta Wacława Nowińskiego i bardziej dyskusyjną, o dworcach w ogóle, ich rewitalizacji, funkcji. Podczas wydarzenia prezentowane były również stare fotografie związane z tematem.

Spotkanie i wernisaż wystawy miały miejsce podczas wydarzenia związanego z przejazdem zabytkowego pociągu parowego w drugiej połowie września 2017 r. Podczas przejazdu rozdane zostały specjalnie opracowane broszury informacyjne zawierające skrócony opis historii Kolei Nadwiślańskiej oraz zapraszające na spotkanie oraz wystawę.

Czy działania są kontynuowane?

Najbardziej bezpośrednim pokłosiem doświadczeń wydarzenia “140 lat Kolei Nadwiślańskiej” był projekt “Rzecz o kolei- modernizm na linii otwockiej” organizowany w 2018 roku, którego celem była popularyzacja wiedzy na temat historii, znaczenia, unikalnej wartości lokalnej architektury modernistycznej w Wawrze dla szerszej publiczności.

Co utrudniało realizację?

  • Z uwagi na uszczegółowioną wiedzę i nieco hermetyczny temat projektu wydarzenia wokół “140 lat Kolei Nadwiślańskiej” nie przyciągnęły zbyt dużej publiczności. Niewielkie zainteresowanie widzów młodych zwróciło uwagę organizatorów, by na podobne wydarzenia zapewnić atrakcje dla różnych grup wiekowych, np. w postaci gier miejskich.

Co nam pomogło w realizacji?

  • Doświadczenie i zaangażowanie organizatorów w wydarzenia dotyczące historii, kultury i tożsamości lokalnej ułatwiły przygotowanie wysokiej jakości wydarzenia

  • Współpraca między osobami mającymi pomysł i wiedzę merytoryczną z osobami mającymi doświadczenie w pisaniu wniosków, organizowaniu funduszy i dające logistyczne wsparcie w postaci lokalnej fundacji

  • Przyjazne, zaangażowane pracownice urzędu, które były pomocne przede wszystkim przy rozliczaniu i podsumowaniu projektu

W 2017 roku przypadała 140. rocznica powstania Kolei Nadwiślańskiej.


Zaloguj się lub Zarejestruj się by zostawić komentarz.
Niniejszy pomysł ma żadnych powiadomień.
Nie ma zdefiniowanych wydarzeń
sponsors