DziałaMy! Wawer

Wróć

Ogród Kulturalny

admin admin  •  26-09-2019  •    Brak komentarzy
Picture_1.jpg
Picture_1.jpg


Kod wniosku: CONSUL-2019-09-24

Zagospodarowanie nieużytku w społecznie użyteczne miejsce oraz ogród dla mieszkańców.

Główny cel

Integracja społeczności lokalnej poprzez wspólne zagospodarowanie nieużytku wokół WCK Filia Aleksandrów w społecznie użyteczne miejsce, będące punktem wyjścia do dalszych działań kulturalnych mieszkańców w przestrzeni i stworzeniem ogrodu ziołowo - kwiatowego. 

Lider/Liderka/Grupa inicjatywna

Milena Bajer z WCK filia Aleksandrów 

Sojusznicy

WCK

Wykorzystane narzędzia

Milena Bajer pracująca w Wawerskim Centrum Kultury chciała ożywić i upiększyć znajdujący się niedaleko nieużytek. W tym celu, namówiona przez znajomą, po raz pierwszy zawnioskowała o wsparcie z inicjatywy lokalnej. Pasowało to do zapotrzebowań projektu i zaprezentowało jej możliwości nowego narzędzia. 

Miejsce

Nieużytek na terenie WCK Filia Aleksandrów

Działania

Od 19 do 30 czerwca 2015 r. wykonano prace związane z zagospodarowaniem zaniedbanego do tej pory terenu: wydzielono grządki, które obsadzono sadzonkami kwiatów i ziół, posadzono krzewy, wykonano renowację piaskownicy z wymianą piachu, ustawiono zakupiony kompostownik i meble ogrodowe. Całością zarządza nowo powstała Sąsiedzka Grupa Ogrodnicza. Poza ekologicznym charakterem projektu powstała przestrzeń do spotkań blisko natury. Ukończony ogród służy jako miejsce do odpoczynku dla dorosłych oraz dla zabawy i zajęć dla dzieci. Odbywają się tam również warsztaty rękodzielnicze i stolarskie oraz prezentowane są tam dokonania artystyczne sekcji działających w WCK Filii Aleksandrów.

Czy działania są kontynuowane?

●     Założona na potrzeby projektu Sąsiedzka Grupa Ogrodnicza kontynuuje dbanie o ogródek w mniejszym gronie. Do przemiany terenu nieużytku w ogród potrzeba było większej ilości osób niż do jego utrzymania. 

●     Druga część ogrodu, której nie obejmował wniosek, została wyremontowana z zewnętrznego finansowania poprzez współpracę z telewizją w programie “Rośliny Karoliny”.

Co utrudniało realizację?

●     W Wawrze, w przeciwieństwie do innych terenów Warszawy, większość mieszkańców posiada własny, prywatny ogród i dostęp do zieleni. Wpłynęło to na niewielkie zapotrzebowanie tego typu terenu do aktywnego użytkowania poprzez sadzenie owoców czy warzyw. Mimo wszystko mieszkańcy zebrali się by stworzyć przestrzeń przyjazną i piękną. 

Co nam pomogło w realizacji? 

●     Dzięki współpracy z Urzędem, który był bardzo przychylny, udało się włożyć i rozliczyć projekt bez kłopotów formalnych

●     Ponieważ wnioskodawczyni pracowała w instytucji, która zarządza terenem zdobycie zgody na tego typu aktywność była prosta i nie wymagała wysiłku 

Zapraszamy do korzystania z ogrodu kulturalnego!


Zaloguj się lub Zarejestruj się by zostawić komentarz.
Niniejszy pomysł ma żadnych powiadomień.
Nie ma zdefiniowanych wydarzeń
sponsors